Prezent od autorki książek – absolwentki I LO

20-10-2021

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o dwie książki, których autorką jest absolwentka naszego Liceum.

Pani Agnieszka Cubała napisała kolejne książki na temat powstańczej Warszawy - „Warszawskie dzieci 44” i „Kobiety 44”.

Autorka jest pasjonatką historii Powstania Warszawskiego. Swoją przygodę z tym tematem rozpoczęła od napisania książki „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i politologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”. W Muzeum Powstania Warszawskiego koordynowała pracę nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”. Konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Daviesa „Powstanie 44”. Wydała publikacje: „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Zycie codzienne powstańczej Warszawy”, „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944. Sen o wolności a dramatyczne realia”, „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” oraz „Miłość 44”. Otrzymała nagrodę Klio i odznakę Zasłużony dla Warszawy.

Pani Agnieszko, serdecznie dziękujemy!

Dodał*: Mikołaj Sikorski