Konkurs KoALa

13-03-2015

Dnia 13.03.2015 r. w naszej szkole odbył się Konkurs KoALa (Kombinatoryka-Algorytmika-Logika), w którym wzięło udział 29 uczniów z klas matematyczno-informatycznych. Wyniki konkursu będą znane na początku kwietnia.

Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie pod nazwą Australian Informatics Competition został w 2005 r. utworzony przez fundację Australian Mathematics Trust. Obejmuje roczniki 7-12 australijskiego systemu szkolnictwa, czyli odpowiedniki naszych gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Bierze w nim udział rocznie ok. 7000 uczestników z Australii, Singapuru i Nowej Zelandii.

Pierwsza polska edycja (na nieco zmienionych zasadach) została w roku szkolnym 2013/2014 zorganizowana przez V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, jako zawody powiatowe dla gimnazjalistów. W roku 2014/2015 konkurs rozszerzył zasięg na całą Wielkopolskę. Od tego roku jest też rozgrywany na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, na zasadach zbliżonych do australijskiego oryginału.

Zadania dotyczą zagadnień z pogranicza matematyki i informatyki. Konkurs ma na celu popularyzację związków tych dyscyplin i ukazanie informatyki jako nauki, do której uprawiania potrzeba matematycznej umiejętności logicznego, dedukcyjnego myślenia. Przy rozwiązywaniu zadań nie używa się komputera i nie potrzeba do nich umiejętności programowania, prezentują one natomiast elementy matematyki związane z informatyką i mogą stanowić swoisty test zdolności informatycznych dla osób, które nie miały nic wspólnego z programowaniem i algorytmiką.

Dodał*: Maciej Iżycki