Uczniowie z Niemiec gośćmi I LO

06-06-2014

Być może już od przyszłego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w wymianie ze szkołą w Karlsruhe w Niemczech. Uczniowie z Niemiec byli gośćmi ALO i I LO w ubiegłym tygodniu. A oto wspólne zdjęcie w auli.

W dniach 28.05.–31.05.2014 r. Akademickie Liceum Ogólnokształcące we wspópracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy gościło 12 uczniów w ramach wymiany międzyszkolnej. Do Legnicy przybyła młodzież z partnerskiej szkoły Markgrafen-Gymnasium w Karlsruhe.

Realizowano projekt ekologiczny pod hasłem „Ochrona środowiska przyrodniczego i kulturowego wspólnym celem ludzkości“, który został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Powitanie odbyło się w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy z udziałem władz uczelni oraz dyrekcji I LO.

W dniu 29.05.2014 r. licealiści z Karlsruhe byli gośćmi naszej szkoły. Według opinii kolegów z Niemiec – budynek I LO bardzo przypomina ich budynek szkolny. Pamiątkowe zdjęcie zostało wykonane w barokowej auli, która w sposób szczególny urzekła nauczyciela historii – Pana Schleckmanna - opiekuna młodzieży niemieckiej. Nastąpiło wstępne porozumienie odnośnie współpracy i wymiany między naszą szkołą a szkołą Markgrafen-Gymnasium w Karlsruhe. Rozmowę na ten temat z opiekunem wymiany niemieckiej podjęła dyrektor Halina Tamioła i nauczyciela języka niemieckiego – mgr Renata Grosicka.

Kolejne elementy programu to: wizyta w legnickim Ratuszu i spotkanie z Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim, lekcja języka japońskiego z prezentacją parzenia zielonej herbaty, poprowadzona przez Panią Shizuke Ito, warsztaty biologiczne oraz chemiczne „Zrób sobie krem“ – autorski program dr Grażyny Sondel, nauczycielki wychowania fizycznego w ALO.

Uczniowie zwiedzili także naszą okolicę i góry: Karpacz, Leśny Bank Genów w Kostrzycy, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. W ostatnim dniu młodzież wspólnie pracowała nad projektem w Krzyżowej. W kiluosobowych grupach opracowywali wady i zalety energii odnawialnych.

Dziękujemy mgr Agnieszce Łakomskiej za możliwość goszczenia kolegów z Niemiec i zapewnienie atrakcyjnego programu wymiany!

Dodał*: Jan Tabor