XI Forum Klubów Europejskich

30.05.2012

Obrazek
29 maja 2012 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy odbyło się XI Forum Klubów Europejskich.
Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „EUROPA AKTYWNEGO OBYWATELSTWA - WOLONTARIAT”, a udział w nim wzięły delegacje sześciu legnickich szkół. Wśród nich znalazły się: Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 11, Społeczne Gimnazjum TWP oraz gospodarze - I LO.
Forum rozpoczęło się tradycyjnie wprowadzeniem flagi UE i unijnym hymnem - „Odą do radości”. Pierwszym punktem programu była prezentacja multimedialna pod tytułem „Kilka słów o wolontariacie”, którą profesjonalnie przedstawili uczniowie klas drugich: Iwona Charazińska (2e), Monika Kastner i Robert Kozak (2a). W prezentacji zawarte zostały podstawowe informacje z zakresu pojęć, aktów prawnych i zaangażowania Polaków w tę bezinteresowną działalność. Następnie Michał Tokarski, tegoroczny absolwent I LO, poprowadził obrady Okrągłego Stołu. Uczestnicy obrad dyskutowali nad możliwościami wolontariatu wśród młodych ludzi. Młodzież szkół gimnazjalnych była na tyle aktywna, że obrady można nazwać „burzliwymi”.
W dalszej części spotkania zaproszone delegacje szkół mogły zmierzyć się w konkursie wiedzy o krajach UE i samej Wspólnoty. W programie rywalizacji znalazły się serie pytań zamkniętych i otwartych, prezentacje multimedialne (flagi państw należących do UE, postacie Europy, zabytki architektoniczne miast europejskich), mapa konturowa, krzyżówka tematycznie związana z Unią Europejską oraz fragmenty hymnów wybranych państw. Konkurs wygrała reprezentacja z Gimnazjum Nr 5. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Artystycznym elementem Forum był występ wokalny Marii Rutkowskiej z klasy I d oraz Natalii Baran, uczennicy z klasy II c. Obie dziewczyny zaprezentowały bardzo wysoki poziom i nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Przypominamy, że opiekunem Klubu Europejskiego w I LO jest mgr Agnieszka Grzywacz.