Szkolni olimpijczycy uczestnikami otwarcia Centrum Witelona

28-09-2024
. . .
W dniu 29 września 2024 r. o godzinie 17.00 nastąpiło otwarcie Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona, które mieści się w Parku Miejskim w Legnicy, w budynku dawnego Domu Strzeleckiego.

To ważne wydarzenie otworzył Prezydent Miasta Legnicy Maciej Kupaj. Wraz z Panią dyrektor Haliną Tamiołą wzięli w nim udział szkolni olimpijczycy, którym przekazane zostało światło wiedzy:
- Monika Dzbanuszek z II A
- Wojciech Jankowski z II B
- Mateusz Szczepański z II E
- Jessica Nitek z III B.

Centrum Witelona to Centrum Nauki, Edukacji i Kultury w Legnicy - nowoczesne miejsce, w którym nauka spotyka się z historią i technologią. Oferuje interaktywne wystawy, warsztaty i wydarzenia, które przybliżają odkrycia Witelona oraz najnowsze osiągnięcia nauki.

Warto wiedzieć kim był Witelon?
Urodził się ok. 1230 r. najprawdopodobniej w Legnicy. Uczony miał bardzo postępowe poglądy na temat anatomii oka i fizjologii widzenia. Jest uznawany za twórcę optyki oraz fundamentów wiedzy psychologiczno-psychiatrycznej i psychopatologicznej. Jego najważniejsze dzieło nosi tytuł „Witelona Matematyka Wielce Uczonego o Optyce, to jest o naturze, przyczynie i padaniu promieni wzroku, światła, barw oraz kształtów, którą powszechnie nazywają Perspektywą, ksiąg dziesięcioro”. Z innych dokonań tego genialnego naukowca należy wspomnieć upowszechnianie przez Niego dzieł starożytnych uczonych i konstruowanie przyrządów do kreślenia krzywych. Na jego dzieła powoływali się Mikołaj Kopernik i Leonardo da Vinci. Witelon był także dyplomatą, przewodnikiem duchowym księcia Władysława i reprezentantem księcia Henryka IV w rozmowach z papieżem. Brał udział w soborze w Lyonie. Data jego śmierci nie jest potwierdzona, kronikarze twierdzą, że Witelon zmarł pomiędzy 1280 a 1314 rokiem. W1935 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jeden z kraterów na księżycu imieniem Witelona – Vitello.

Zamieścił/a: Jakub Wilk
Menu