Maraton Matematyczny

12-06-2022
W dniu 31.05.2022 r. odbyły się w naszym Liceum eliminacje szkolne XIX Maratonu Matematycznego. Wzięło w nim udział 10 uczniów. 

Do finału, który miał miejsce w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego w dniu 11.06.2022 r., zostali zakwalifikowani dwaj uczniowie z klasy matematyczno-informatycznej III Ap:  

  1. Kacper Jodłowski  

  1. Tomasz Żurański. 

Część finałowa Maratonu rozpoczęła się o godz. 10.00 i polegała na rozwiązywaniu kolejnych rund. Te zaczynały się o pełnych godzinach i trwały  40 minut. W każdej rundzie do rozwiązania był inny rodzaj testu. Przed kolejną rundą ogłaszano nazwiska zawodników, którzy odpadali z zawodów. Zawodnicy mogli zgłosić reklamację i w razie jej uznania, przywracani byli do gry w bieżącej lub następnej rundzie. W każdej chwili z zawodów można było wycofać się na własne życzenie, otrzymując dyplom z liczbą rozegranych rund. Zawody kończyły się wówczas, kiedy w danej kategorii w grze pozostawał jeden zawodnik. Rozwiązywanie zadań „do upadłego” jest świetną zabawą i przygodą z matematyką dla jej fanów, a trwa zazwyczaj od 12 do 18 godzin. Nasi uczniowie dotrwali do połowy rozgrywki, a na zegarze była wówczas 15.00. 

W pierwszym Maratonie Matematycznym wystartowało ok. 1600 zawodników, w 2011 r. liczba uczestników osiągnęła 3500, w 2014 r. maratończyków było 4051.  

Niektórzy uczestnicy przyjeżdżają na tę imprezę co roku z odległych miejscowości, nawet z zagranicy. Wiele osób startowało we wszystkich edycjach. Laureat pierwszego Maratonu w kategorii szkoły podstawowe jest obecnie doktorantem w IM UWr i bierze udział w przygotowaniu zadań maratonowych dla młodszych kolegów. 

Opiekunem uczniów była Pani Barbara Obremska – nauczyciel matematyki. 

Gratulujemy! 

Autor/ka: Barbara Obremska
Zamieścił/a: Anna Borowiec
Menu