Wycieczka uczniów I LO do Londynu

26-10-2021

- Pierwsza autokarowa wycieczka wjeżdża z kontynentu do Wielkiej Brytanii!

- Kto???!!!

- Legnica! 1 LO!!!

W dniu 16.10.2021 r. grupa uczniów z kilku klas naszego Liceum wyruszyła na wycieczkę szkolną do Londynu. Na granicy francusko-brytyjskiej witali nas celnicy obu krajów z szerokimi uśmiechami na twarzy, ale także z oznakami zdziwienia, gdyż byliśmy pierwszą autokarową grupą po pandemii i mieliśmy mnóstwo dokumentów spełniających najdrobniejsze nawet wymagania sanitarno-epidemiologiczne.

W Londynie spędziliśmy sześć cudownych dni. Widzieliśmy mnóstwo atrakcji turystycznych, odwiedziliśmy muzea, zamki, katedrę i nawet studio filmowe. Każdy kolejny dzień przynosił nowe, niezapomniane wrażenia przy wspaniałej, wiosennej wręcz (mimo października) pogodzie.

Pierwszy dzień pozwolił nam na wizytę w dzielnicy Greenwich i kompleksie Canary Wharf, gdzie mieliśmy okazję stanąć na południku 0º, zobaczyć drugi co do wysokości budynek Londynu, zapoznać się z historią doków na Tamizie oraz przejechać na drugą stronę rzeki kolejką linową Emirates Air Line. Drugiego dnia dosłownie oczarowało nas Warner Bros Studio, przekształcone obecnie w muzeum filmowe przygód Harrego Pottera. Odwiedziliśmy też British Museum, w którym znajdują się eksponaty z całego świata i ze wszystkich okresów historycznych. Kolejny dzień to Muzeum Historii Naturalnej, Katedra Św. Pawła, spacer nad Tamizą, doki Św. Katarzyny oraz najsłynniejsze wizytówki Londynu, czyli most Tower Bridge i twierdza Tower of London. Czwarty dzień po krótkiej wizycie w rezydencji królewskiej w Hampton Court, spędziliśmy w Oksfordzie, gdzie oczywiście obejrzeliśmy liczne kolegia najsłynniejszego na świecie uniwersytetu. Następny dzień to wizyta na zamku w Windsorze – tutaj powiewający na wieży sztandar królewski powiadomił nas, że w tym samym czasie na zamku przebywa Królowa Elżbieta II! Popołudniu kolejne emocje – w teatrze w dzielnicy West End obejrzeliśmy musical „Mamma Mia”!

Ostatni dzień zaczęliśmy od przejażdżki na słynnym London Eye, a następnie przez ponad dziewięć godzin spacerowaliśmy po dzielnicy Westminster. Widzieliśmy Opactwo Westminsterskie, budynki parlamentu, Konną Gwardię Królewską, park St. James, pałac Buckingham, Trafalgar Square z kolumną Nelsona, Galerię Narodową ze Słonecznikami van Gogha, Piccadilly Circus ze słynnym pomnikiem Erosa, chińską dzielnicę, oraz filmowy Leicester Square z kinem Odeon. Wieczorem, zmęczeni, ale zadowoleni, wsiedliśmy do autokaru, który bez niespodzianek dowiózł nas następnego dnia do Legnicy.

Serdecznie podziękowania kierujemy do Biura Turystycznego „Travel Art” za zaplanowanie i zorganizowanie wyjazdu oraz dopełnienie wszelkich, bardzo szczegółowych formalności w tym niełatwym dla turystyki czasie. Za opiekę dziękujemy naszym nauczycielom: pani Annie Zasławskiej, pani Agnieszce Selwat i panu Piotrowi Widziewiczowi.

Dodał*: Szymon Jaśkiewicz