Tajemnica sztandaru I LO odkryta

26-09-2020

W związku z Jubileuszem 75-lecia naszej szkoły otrzymaliśmy prezent od Absolwenta z klasy XI B z lat 1965-1969 - Pana Andrzeja Miernickiego - planszę z danymi dotyczącymi historii sztandaru szkoły.

Warto przeczytać:

„Tadeusz Gumiński – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów15-lecia I LO i 650-lecia szkoły średniej w Legnicy – zwrócił się do swojego przyjaciela artysty malarza Zdzisława Pągowskiego z prośbą o zaprojektowanie sztandaru. Jego syn Janusz Pągowski potwierdził, że to zadanie wykonał jego ojciec, który nadzorował i odbierał w marcu 1960r. wykonany przez Siostry Bernardynki z Łowicza nowy sztandar. Na sztandarze szkoły zostało wyhaftowane imię i nazwisko patrona ks. Henryka Pobożnego. Dokumenty, listy, fotografie, zapiski udostępnione przez syna artysty potwierdzają ten fakt. Członkini Komitetu Organizacyjnego Czesława Kowalska przywiozła ten sztandar z Łowicza do I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. O roku 1960 do 1968 używano sztandaru z zaszytą szarfami łowickimi nazwą patrona liceum. W marcu 1968r. Zdzisław Marianiuk otrzymał polecenie od dyrektora I LO Bolesława Skalińskiego, aby udać się do Łowicza w celu zawiezienia szkolnego sztandaru celem wyhaftowania nowego nazwiska patrona. Siostry Bernardynki w ciągu czterech dni usunęły poprzednie i wyhaftowały nowe – im. Tadeusza Kościuszki.”

Dodał*: Maksymilian Masek