Koncert kolęd 2012

23-12-2012

21 grudnia o godz. 17.00 w auli szkolnej rozpoczął się koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego „Carmen” pod dyrekcją Zygmunta Pabisiaka. Aula wypełniona była po brzegi. Przybyli uczniowie I LO, ich koledzy z innych szkół, nauczyciele oraz rodzice. Gościliśmy Prezydenta Miasta Pana Tadeusza Krzakowskiego, a także z-cę Prezydenta Panią Dorotę Purgal. Byli obecni przedstawiciele Rady Rodziców wraz z przewodniczącą Izabelą Wańkowicz.

Koncert został dedykowany dzieciom opuszczonym, ubogim i osamotnionym. Jak powiedział dyrygent - „Jesteśmy tu po to, żeby zwrócić uwagę na losy najmłodszych, aby ich problemy zostały dostrzeżone, szczególnie w tym przedświątecznym czasie”.
Chór - w składzie 30 uczniów I LO i ZSzM - zaśpiewał 26 polskich kolęd i pastorałek, m. in. „Anioł pasterzom mówił”, „Przy onej górze”, „Tryumfy”, „Zagrzmiała, runęła”. Partie solowe śpiewała Martyna Kominiarczuk - uczennica trzeciej klasy I LO i czwartej klasy średniej szkoły muzycznej. Śpiewu solowego uczy się u pani Beaty Pazio-Grygier. Martyna po raz pierwszy zetknęła się z muzyką chóralną w drugiej klasie gimnazjum. Od tego czasu swoją przyszłość wiąże z muzyką. Śpiewa sopranem koloraturowym. Jest to najwyższy głos kobiecy, który charakteryzuje się skalą od h do fis 3 oraz dużą ruchliwością (szybkie i precyzyjne wykonywanie gam i pasaży). Za najtrudniejszą operową partię koloraturową uznaje się partię „Królowej nocy” z opery „Czarodziejski flet” Mozarta.
Do wykonania ostatniej kolędy „Oj maluśki, maluśki” została zaproszona pani dyrektor Halina Tamioła, która zaśpiewała solo z towarzyszeniem chóru.
Koncert zakończył się gromkimi brawami ze strony publiczności. Za występ podziękował młodzieży Prezydent Miasta, a także pani dyrektor.
Dodał*: PU