II B w krainie Reja, Żeromskiego, Kochanowskiego (30.05-02.06.2016)

03-06-2016

Była to długa, prawdziwie polonistyczna wycieczka. Przez cztery pracowicie spędzone dni wędrowaliśmy śladami wielkich twórców naszej literatury.

Zaczęliśmy od spotkania z Mikołajem Rejem, którego odwiedziliśmy w Nagłowicach. Stoi tam uroczy dworek pełniący funkcję muzeum biograficznego. Tego dnia poczuliśmy też magię miejsca, o którym mówi Żeromski w powieści „Wierna rzeka” - to właśnie nad tytułową Wierną, koło Małogoszcza, na cztery dni „rozbiliśmy obóz”.

Następna odsłona naszej eskapady to zajęcia w Muzeum Narodowym w Kielcach (tu podziwialiśmy bardzo cenną kolekcję polskiego malarstwa) i, oczywiście, w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. A potem był długi objazd po ziemi kieleckiej, który pozwolił poznać miejsca z Żeromskim szczególnie związane(zrekonstruowany dwór w Ciekotach, kapliczka i dające moc miłości źródełko w Świętej Katarzynie). A potem przez Puszczę Jodłową udaliśmy się do niezwykłego sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Trzeci dzień to daleka wyprawa w rodzinne strony Jana Kochanowskiego, czyli wzruszająca wizyta w Czarnolesie i w Zwoleniu, gdzie w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się krypta grobowa Kochanowskich i bardzo znany z podręczników nagrobek poety. Bogaty program dopełniło zwiedzanie   parku i pałacu Czartoryskich w Puławach. To tu, nad Wisłą, Jzabella Czartoryska i jej bliscy stworzyli wspaniały ośrodek polskiej kultury, gromadząc bezcenny zbiór dzieł sztuki, wybudowali obiekty obrazujące różne style w architekturze, powołali do życia pierwsze na ziemiach polskich muzeum.

Poznawczych atrakcji nie zabrakło  w ostatnim dniu. Byliśmy w Muzeum Henryka Sienkiewicz w Oblęgorku, mieszczącym się w pięknym, dopiero co odnowionym, pałacyku, który autor „Trylogii” otrzymał w darze od rodaków.

A zupełnie na koniec znaleźliśmy się w malowniczym zamku w Chęcinach, którego pełna dramatycznych zdarzeńi tajemnic historia jest odzwierciedleniem burzliwych dziejów Polski. To tu kręcono zdjęcia do kilku filmów, w tym do„Pana Wołodyjowskiego”.

Wycieczkę prowadzili Tomasz Dziurzyński (wychowawca) i Wojciech Jaśkiewicz, nauczyciel języka angielskiego, prawdziwy krajoznawca, zafascynowany historią i dziedzictwem kultury naszego pięknego kraju.

Uczestnikami wyjazdu byli również uczniowie klasy drugiej ALO w Legnicy.
Dodał*: Tomasz Jaworski
Menu