Maraton biotechnologiczny w naszej szkole

13-04-2016

12 kwietnia 2016 r. w auli naszego Liceum realizowany był projekt edukacyjny „Maraton biotechnologiczny”. Wzięło w nim udział 120 uczniów I LO z klas biologiczno– chemicznych - I C, II C, III C oraz z klasy II E z rozszerzoną biologią, a także 80 uczniów z legnickich gimnazjów: Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Społecznego Gimnazjum TWP.

Młodzież odbyła wspólną naukową podróż po świecie biotechnologii i inżynierii genetycznej. Przewodnikami byli wykładowcy, pracownicy naukowi Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, z którym Liceum współpracuje od 2014 r.

Honorowy patronat nad projektem objął dr hab. inż. Marcin Łukaszewicz – dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który wygłosił wykład inauguracyjny.

W ramach projektu odbyły się następujące prezentacje i warsztaty laboratoryjne:

• dr hab. inż. Marcin Łukaszewicz Biotechnologiczne znaczenie mikroorganizmów: produkty spożywcze i nie tylko.
  • dr Alicja Sochaj „Seek and destroy”, czyli celowane terapie przeciwnowotworowe.
  • dr Anna Kulma Od pojedynczego genu do organizmu transgenicznego. dr Maria Stasiuk Biotechnologia w służbie medycyny.
  • dr Maria Stasiuk Żywność funkcjonalna - molekularne leczenie dietą.
  • dr Maria Stasiuk Warsztaty biochemiczne – antyoksydanty – klasa II E.

Autorem i koordynatorem projektu była pani Agnieszka Nowak – nauczyciel biologii w I LO oraz dr Maria Stasiuk z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodał*: Tomasz Jaworski