Poznajemy tajniki ewolucji człowieka

03-12-2015

W dniu 3 grudnia 2015 r. uczniowie z klas biologiczno-chemicznych 1c, 2c, 3c wzięli udział w warsztatach antropologicznych, które odbyły się w zabytkowym gmachu Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem zajęć było poznanie zagadnień z zakresu ewolucji człowieka i mechanizmów antropogenezy.
Program obejmował:
1. Wykład - „Ewolucja człowieka”, podczas którego uczniowie poznali poszczególne etapy antropogenezy, dorobek kulturowy oraz hipotezę „Pożegnania z Afryką” - wyjaśniającą pochodzenie gatunku Homo sapiens.
2. Warsztaty - „Anatomia kostna człowieka wraz z oceną wieku i płci na podstawie szkieletu”, podczas których młodzież poznawała budowę kości oraz określała płeć i wiek człowieka na podstawie materiałów wykopaliskowych kości.
3. Zajęcia i zwiedzanie Muzeum Człowieka, jako doskonałej pomocy naukowej, mogącej wciągnąć uczniów w tajniki wiedzy antropologicznej poprzez obserwację zgromadzonych dowodów paleontologicznych, zebranych dzięki współpracy cenionych antropologów Państwowej Akademii Nauk i Uniwersytetu Wrocławskiego.
Opiekunami młodzieży i organizatorami zajęć były: pani Agnieszka Nowak - nauczyciel biologii i pani Bogusława Haratym – wychowawca klasy 3c.
Dodał*: Tomasz Jaworski