Konkurs Matematyczny KOMA

01-12-2015

W dniu 1 grudnia 2015 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje Konkursu Matematycznego KOMA, w których wzięło udział 44 uczniów z klas matematyczno-informatycznych i uczeń szczególnie uzdolniony z klasy biologiczno-chemicznej.

„Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. Dużą trudność stanowi (zwłaszcza dla młodszych uczniów) sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi. Wykłady finałowe często dotyczą tego samego zagadnienia dla wszystkich poziomów edukacyjnych, co czyni niezwykle ciekawą analizę publikowanych w Internecie wyników.

W obu etapach uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu z matematyki, a potem przez 45-60 minut rozwiązują zadania dotyczące tego samego tematu. Mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek. W finałach temat nie jest związany z programem matematyki szkolnej.”

Dodał*: Tomasz Jaworski