XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

30-09-2012

W dniach 27-28 września 2012 r. w auli naszej szkoły odbywały się wykłady w ramach XV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Pierwszego dnia młodzież wysłuchała następujących wykładów: „Skąd się biorą nowe wirusy” – prof. dr hab. E. Piasecki, „Chemiczne zmysły, jakie są, czy to prawda” – prof. dr hab. J. Sołoduho, „Komórki macierzyste – współcześni celebryci naszego organizmu” – dr A. Chrobak, „Antynoble – odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia” – dr inż. A. Bielawska-Pohl.
Drugiego dnia uczestnicy Festiwalu wysłuchali kolejnych wykładów: „Hokus-pokus, czary-mary i DNA w probówce mamy” – dr inż. S. Górska-Frączek, „Atrakcyjność fizyczna człowieka jako sygnał biologiczny” – dr M. Sochacka, „Zdrowie na talerzu i tajemnice otyłości” i „Mikrowładcy świata o zarazkach, które dziesiątkowały ludzkość” – dr M. Sochacka, „Wróg mojego wroga, czyli wirusy w służbie człowieka” – dr K. Zwolińska, „Ekstremalne życie” – dr J. Piechota.
Gościliśmy po 250 uczniów każdego dnia. Poza klasami z naszego Liceum, w tym wydarzeniu uczestniczyli goście ze szkół legnickich i lubińskich.
Już od kilku lat na wykłady przybywa do nas pan prof. dr hab. R. Kosina, botanik z Uniwersytetu Wrocławskiego, który szczególnie upodobał sobie naszą piękną aulę. Profesor wygłosił 2 wykłady w formie prezentacji multimedialnych - „Cytogenetyczne barwy roślin” oraz „Pieniński pas wapienny od Białej Wody po Ostrowsko”.
Dodał*: PU