„Historia szkoły zapisana w kamieniu”

26-09-2015

W minionym 70-leciu I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy nie zapomniano o utrwaleniu tego, co żyje w naszej pamięci, co tworzy historię, co stanowi pomost między przeszłością a teraźniejszością. Wszystkie te wartości zostały wpisane w kamieniu na tablicach pamiątkowych. Historia napisów na tablicach pamiątkowych jest tak długa jak historia szkoły. Można je spotkać na zewnątrz i wewnątrz budynku. Stosunkowo wiele tablic z napisami pamiątkowymi powstało w latach siedemdziesiątych. Ich inicjatorami i fundatorami byli głównie absolwenci szkoły. Powstały wtedy tablice upamiętniające dyrektora I LO mgr Franciszka Pałkę, wybitną postać w dziejach powojennej legnickiej oświaty, a także wydarzenia, które wpisały się trwale w życie szkoły i Legnicy.

Z opracowanego indeksu pomników i tablic pamiątkowych w Legnicy po drugiej wojnie światowej wynika, że na terenie szkoły znajduje się ogółem siedem tablic pamiątkowych, ufundowanych w latach 1970-2012, z tego pięć znalazło miejsce się w auli szkolnej, a dwie na frontonie budynku.”

To fragment artykułu pana Czesława Kowalaka z publikacji „Legnicka Jedynka”. Autor nawiązał do tej informacji w auli podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej z okazji 70-lecia Liceum, która została ufundowana przez absolwentów.

Odsłonięcia tablicy dokonali: Julian Strembicki – absolwent z 1951 r. oraz Michał Kosmecki - uczeń szczególnie uzdolniony z klasy I C o profilu biologiczno-chemicznym.

Tę część obchodów jubileuszowych uświetnił występ chóru „AXION” pod dyrekcją dr Jarosława Lewkowa.

Czytaj „W I LO odsłonili tablicę pamiątkową” na lca.pl

Dodał*: Maciej Iżycki