Tydzień Pokoju w Roanne

06-09-2012

W dniach 25.08–02.09.2012 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w międzynarodowym projekcie „Tydzień Pokoju”, przygotowanym przez partnerskie miasto Roanne w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Celem projektu było budowanie przesłania pokoju, wynikającego ze zrozumienia i akceptacji międzykulturowych różnic. Młodzi legniczanie pracowali nad wizją światowej jedności razem z przedstawicielami innych państw.

„Tydzień Pokoju” to inicjatywa finansowana ze środków Unii Europejskiej, po raz pierwszy zorganizowana została we włoskim Montevarchi w 2010 r. W ramach projektu młodzi ludzie różnych narodowości mają możliwość spotkania się, aby wymienić doświadczenia i poglądy związane z pokojem, wolnością i wzajemnym poszanowaniem. W tym roku gospodarzem wydarzenia było francuskie Roanne. Do udziału w „Seliceum1_szkolae pour la paix” zaproszono młodzież z miast partnerskich: Reutlingen (Niemcy), Guadalajary (Hiszpania), Montevarchi (Włochy) i Legnicy. W projekcie brali udział również Palestyńczycy z Betlejem i Izraelczycy z Lehavim. Łącznie około 50 młodych ludzi.
Wszystkie miasta partnerskie Roanne zostały zaproszone do udziału w liczbie 6 młodych uczestników (3 dziewczyny i 3 chłopców) i towarzyszącej im osoby dorosłej. Kryterium wyboru uczestników to konieczność porozumiewania się w języku angielskim (język wiodący podczas spotkania) oraz wiek (16 do 18 lat). Po spełnieniu tych kryteriów - w wyjeździe uczestniczyło 6 uczniów z I LO w Legnicy wraz z nauczycielem języka angielskiego Grażyną Wawrzkowicz-Drozd.
W ramach projektu młodzież miała do zrealizowania konkretne zadania. Codziennie rano odbywało się tzw. „Cafe de la paix” – mieszkańcy Roanne mieli możliwość spotkania się z uczestnikami „Tygodnia Pokoju” w namiocie ustawionym przed merostwem. Przy kawie rozmawiano o pokoju z przedstawicielami różnych narodowości. W ciągu całego tygodnia zaprojektowano również, a następnie wykonano olbrzymi fresk, którego treść i symbolika odwołuje się do tematu ponadnarodowej jedności. Młodzież miała również za zadanie stworzenie wizji idealnego ustroju politycznego, gwarantującego poszanowanie, wolność, sprawiedliwość i pokój dla każdego obywatela. Po wielogodzinnych dyskusjach wypracowano trzy koncepcje, które zostały następnie przedstawione i przegłosowane na otwartym dla wszystkich zakończeniu projektu.
Codziennie po godzinie 21.30 odbywała się prezentacja tradycji i kultury jednego z uczestniczących państw, przygotowana przez jego reprezentantów. Polski wieczór otworzył pokaz i nauka tradycyjnego poloneza, który bardzo przypadł do gustu młodzieży z innych państw. Następnie uczniowie I LO opowiedzieli o naszym kraju, ale przede wszystkim o naszym rodzinnym mieście. Pomogły w tym materiały otrzymane z Urzędu Miasta Legnicy, tj. CD z filmem o Legnicy, książka o naszym mieście oraz ulotki na temat zabytków miasta w języku angielskim. Później nastąpiła degustacja polskiego jedzenia, które wzbudziło furorę. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wędliny oraz słodycze. Polski wieczorek zakończył się prezentacją współczesnej polskiej muzyki.
Poza aktywnościami przewidzianymi w programie „Tygodnia Pokoju”, wyjazd był doskonałą okazją do nawiązywania ponadnarodowych przyjaźni. Rozmowy prowadzone w międzynarodowym gronie sprzyjały poznawaniu kultury, tradycji, sytuacji politycznej czy społecznej innych państw. Stały się też piękną lekcją przełamywania stereotypów.
Wyjazd do Roanne był wspaniałym przeżyciem dla licealistów I LO. Z Francji wrócili oni bogatsi o zupełnie nowe doświadczenia i znajomości. Tygodniowa wymiana myśli z przedstawicielami innych państw istotnie poszerzyła ich horyzonty myślowe. Pozostało również przeświadczenie, że o światowy pokój i jedność można i warto walczyć.
Młodzież I LO godnie reprezentowała szkołę oraz Legnicę podczas „Tygodnia Pokoju”.
Dodał*: PU
Menu