Projekt „Marrow Hero I TY możesz zostać superbohaterem …”

11-04-2015

W dniu 8 kwietnia 2015 r. uczniowie z klas 2c, 3c, 3a, 3b, 3d, 3e brali udział w projekcie Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, który poświęcony jest propagowaniu idei dawstwa szpiku kostnego.
Do jego głównych celów należy obalanie stereotypów dotyczących dawstwa, prezentowanie mitów, odpowiadanie na pytania i rozwiewanie wątpliwości zainteresowanych osób.

Nie każdy wie, że istnieje sposób ratowania życia, który jest w zasięgu ręki większości z nas i nie wiąże się z powikłaniami oraz uszczerbkiem na zdrowiu!

W Polsce corocznie przybywa ponad 6000 nowych przypadków białaczek. Często jedynym ratunkiem jest transplantacja szpiku kostnego. Jedynie 25-30% oczekujących na przeszczep znajduje swojego zgodnego genetycznie dawcę wśród członków rodziny. Dla pozostałych pacjentów poszukuje się „bliźniaka genetycznego” wśród dawców niespokrewnionych.

W ramach projektu uczniowie naszego Liceum mogli zadeklarować chęć zostania dawcą szpiku, a nawet dokonać rejestracji.

Realizatorami projektu byli absolwenci szkoły, studenci Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - Marek Nahajowski i Wojciech Pszczółkowski.

Dodał*: Maciej Iżycki