„Matematyka bez granic”

10-03-2015

W dniu 10.03.2015 r. klasa I A matematyczno-informatyczna przystąpiła do Międzynarodowego Konkursu „Matematyka bez granic”.
Konkurs przywędrował do nas z Francji, gdzie do dziś mieści się jego „sztab światowy”. Oryginalna nazwa, pod którą jest znany na całym świecie, to „Mathématiques sans frontiéres”.

Konkurs organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami.

Konkurs ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli, brył). Przygotowanie do Konkursu bardzo integruje zespół klasowy. Jest on rozgrywany w wersjach:

· SENIOR - dla III klas gimnazjów oraz I klas szkół ponadgimnazjalnych

· JUNIOR - dla klas IV-VI szkół podstawowych

Zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Na ogól nie wymagają uzasadnienia, ale wypracowania konkretnego algorytmu postępowania. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać. Jedno z zadań podane jest w językach obcych i tak też trzeba zapisać jego rozwiązanie.

Organizatorami konkursu są:

• na świecie
    Komitet Międzynarodowy Konkursu MSF
    Académie Strasbourg Lycée Pasteur
    24 rue Humann, 67000 Strasbourg
  • w kraju
    Polski Komitet Krajowy Konkursu MSF
    Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego
    w regionie
  • Dolnośląsko-Opolski Komitet Regionalny Konkursu MSF
    Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Uczniowie pierwszych klas matematycznych (1a oraz 1d) kilkukrotnie brali udział w poprzednich edycjach konkursu. Osiągali znaczące sukcesy: