75 rocznica uchodźstwa polskiego do rumunii

17-09-2014

W dniu 17.09.2014 r. w auli Liceum odbyła się niezwykła lekcja historii. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Kobiet „Babiniec” w Legnicy, a partnerami i gospodarzami projektu nasza szkoła.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas humanistycznych z mgr Joanną Piskorską-Gomoliszek i panią dyrektor Haliną Tamiołą oraz młodzież z Zespołu Szkół Nr IV w Legnicy i Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy wraz z opiekunami.

Projekt został zrealizowany w formie warsztatów edukacyjnych „Pamięć i dialog – 75 rocznica wybuchu II wojny światowej i 75 rocznica uchodźstwa polskiego do Rumunii”. Otrzymał on dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Zamysłem organizatorów było przekazanie młodemu pokoleniu informacji dotyczącej fragmentu najnowszej historii RP, tj. ewakuacji władz państwowych na czele z prezydentem Ignacym Mościckim oraz części wojska i ludności cywilnej Rzeczypospolitej na terytorium Rumunii.

Pan Bogumił Luft – dyplomata i publicysta, były ambasador RP w Rumunii – przypomniał kontekst historyczny tych tragicznych wydarzeń.

Pan Aleksander Semiak – gość z Krakowa – przedstawił swoją historię, kiedy to jako 12-letni uczeń gimnazjum został zmuszony do opuszczenia kraju.

Młodzież wysłuchała również relacji legnickich Bukowczyków – pana Augustyna Jaszewskiego i Tadeusza Blondowskiego.

Wypowiedzi były ilustrowane prezentacjami multimedialnymi i zdjęciami przygotowanymi przez panią Radosławę Janowską-Lascar – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Babiniec” w Legnicy, która opowiedziała o kobietach związanych z wydarzeniami sprzed 75 lat.

Uczestnicy spotkania obejrzeli też wzruszający film na temat działań Ambasady RP w Bukareszcie i Ośrodka „Karta”.

Dodał*: Jan Tabor