Zwiedzamy Europę

06-06-2014

W dniach od 4-6.06.2014 r. klasa 2 D matematyczno-fizyczna zwiedzała Euroregion Nysa. Głównymi punktami wycieczki był Kurort Oybin w Niemczech oraz Liberec w Czechach.

p>Pierwszy dzień uczestnicy spędzili w Oybinie, do którego dojechali zabytkową kolejką wąskotorową. Zwiedzali zamek i klasztor usytuowany na wysokich wzgórzach piaskowcowych, wspaniały przykład architektury gotyckiej. W drodze do klasztoru zobaczyli również ciekawy kościół protestancki wkomponowany w skały.

Kolejne dwa dni związane były z pobytem w Libercu. Odbyły się tam lekcje geografii i biologii w Ogrodzie Zoologicznym oraz Botanicznym, ale także lekcja historii – podczas zwiedzania zabytków Starego Miasta. Uczestnicy przeznaczyli również czas na zdobycie najwyższego szczytu w okolicy Ještedu (przejazd kolejką gondolową), skąd roztacza się wspaniała panorama na Liberec oraz Góry Izerskie, Łużyckie i Karkonosze.

Ze względu na podróżowanie pociągiem, uczniowie mogli zwiedzić dodatkowo Zittau i Gorlitz.

Wycieczka stanowiła przykład zajęć terenowych, które realizowane są przez klasy matematyczno-fizyczne w różnych miejscach Europy. Oprócz walorów poznawczych, była wspaniałą lekcją poglądową. Młodzież mogła dostrzec korzyści dla siebie, które wynikają z integracji europejskiej.

Opiekunami uczniów podczas wycieczki byli: mgr Waldemar Małek i mgr Robert Wójcicki.

Dodał*: Jan Tabor