Wiwat maj,3 Maj, wiwat Konstytucja

30-04-2014

Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości” tymi oto słowami wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II klasa 2B witała uczniów, nauczycieli oraz dyrekcję szkoły na apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który odbył się 30 kwietnia 2014 roku w murach I LO.

Apel rozpoczęła część oficjalna z przedstawieniem nowego składu pocztu sztandarowego. Nie obyło się także od odśpiewania hymnu narodowego i przeczytania referatu, który wprowadzał zgromadzonych w odpowiedni nastrój.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną.

Na scenie pojawił się Duch historii, który zabrał widownie w podróż w czasie. Pierwszym przystankiem były lata 80. XX wieku. Na scenie pojawił się sąd z Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Rozprawa dotyczyła udziału w manifestacji jednego ze studentów, który według prokuratora chciał doprowadzić „do destabilizacji i niszczenia państwa socjalistycznego”. Sąd nie wydał ostatecznego wyroku, wyszło jedynie na jaw, że nie zna historii Polski. Za pomocą wehikułu czasu w okamgnieniu znaleźliśmy się z gospodzie gdzie biesiadowali szlachcice. Jedli, pili, grali w karty i dyskutowali o obecnej sytuacji politycznej Polski. Odwiedził ich fircyk prosto z podróży, którą odbywał w Anglii. Pojawił się również Stanisław Małachowski, który przewodniczył podczas obrad rozkrzyczanym posłom. Ostatecznie po burzliwych dyskusjach uchwalono Konstytucję 3 Maja! Na scenie pojawił się król Stanisław August Poniatowski, który uchwalił niniejszą Konstytucję oraz przyjął ją za święta i niewzruszoną. Widownia jak w prawdziwym filmie akcji, wzięła udział w pościgu milicji za dziewczynami, które rozdawały zakazane ulotki zachęcające do udziału w manifestacji z okazji 3 Maja . Wszyscy zgromadzeni mogli usłyszeć piękny głos Moniki Moriak, która zaśpiewała piosenkę Jacka Wójcickiego „Miejcie nadzieję ”.I powróciliśmy do współczesności! Powitała nas spikerka prosto ze studia TVN oraz jej wysłanniczka, która przeprowadziła krótką sondę na temat tego czy Polacy wiedzą co tak naprawdę świętują 3 Maja. Niestety wyniki sondy mówiły same za siebie, Polacy mają małą wiedzę na ten temat. W nastrój zadumy wprowadziła nas Agata Siwak, która zaśpiewała kultową piosenkę Dżemu „Do kołyski”. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły dzięki tej uroczystości wiele się nauczyli i stali się uświadomionymi Polakami.

Jako reżyser przedstawienia chciałabym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Kosztowało nas to dużo pracy i czasu, ale myślę ,że było warto. Przede wszystkim dziękuję dziewczynom , które były odpowiedzialne za dekorację Martynie Krzywdzie, Jagodzie Oczeretko, Martynie Wilk, Katarzynie Mankiewicz i Kindze Rojek. Na podziękowania zasługują także chłopcy, którzy „swoją męską siłą” nas wspomagali. Dziękuję Pawłowi Barylukowi, Michałowi Rzepczyńskiemu, Pawłowi Szeremecie, Michałowi Ołowiowi oraz Dawidowi Tomaszewskiemu. Największe jednak podziękowania składam samym aktorom, którzy nie dali się tremie i stresowi. Wielu z nich pokazało, że ma talent i potrafi przełamać swoje słabości. Dziękuję także Aleksandrze Steiner ,która zajęła się akompaniamentem. Jestem z Was dumna!

Autor artykułu: Karolina Chojnacka

Dodał*: Jan Tabor