Euro 2012 na Orliku

28.05.2012

Obrazek
27 maja 2012 r. na Orliku przy SP-7 w Legnicy rozegrany został Turnieju Euro, w którym uczestniczyli uczniowie I LO w Legnicy i Gimnazjum TWP. Do zawodów zgłosiło się 13 zespołów klasowych, które wylosowały nazwy reprezentacji Euro 2012.
Eliminacje w grupach
Grupa A
Mecz otwarcia między Polską (kl. 2b) a Grecją (kl. 1a) zakończył się niespodziewanym zwycięstwem kraju pogrążonego w kryzysie 0:1. W meczu Polski (kl. 2b) z Rosją (kl. 3f) nastąpiła ponowna przegrana Polski 3:2. W ostatnim meczu „Rosjanie" zdeklasowali „Greków" 3:0. Oba zespoły zapewniły sobie awans i zajęły pierwsze miejsce w grupie.
1. Rosja (kl. 3f) - 6 pkt. - awans
2. Grecja (kl. 1a) - 3 pkt. - awans
3. Polska (kl. 2b) - 0 pkt.
Grupa B
W tzw. grupie śmierci najsłabsza okazała się Dania (Gimnazjum TWP, klasy I), która przegrała wyraźnie wszystkie spotkania. Najlepsza drużyna, która pokonała wszystkich przeciwników, to oczywiście faworyt - Niemcy (kl. 3d). W meczu premiowanym, awansem drugiego miejsca w grupie, Holandia (kl. 2d) pokonała Portugalię (Gimnazjum TWP) wynikiem 1:0.
1. Niemcy (kl. 3d) - 9 pkt. - awans
2. Holandia (kl. 2d) - 5 pkt. - awans
3. Portugalia (Gimnazjum TWP, klasy II) - 3 pkt.
4. Dania (Gimnazjum TWP, klasy I) - 0 pkt.
Grupa C
O kolejności w tej grupie zadecydowała dopiero większa ilość strzelonych bramek w fazie grupowej. Z turnieju - po bardzo dobrej grze - odpadła najmłodsza w grupie Chorwacja (Gimnazjum TWP, klasy III), która nieznacznie przegrała z Hiszpanią (kl. 3e) 2:1 i z Włochami (kl. 2a) 1:0. Natomiast „Azzuri" zremisowali z Hiszpanią 1:1 i to właśnie te dwa zespoły awansowały do ćwierćfinału.
1. Hiszpania (kl. 3e) - 4 pkt. - awans
2. Włochy (kl. 2a) - 4 pkt. - awans
3. Chorwacja (Gimnazjum TWP, klasy III) - 0 pkt.
Grupa D
W pierwszym meczu grupy D faworyt – Anglia (kl. 3a) zremisowała z Francją (kl. 2c) 1:1, w dodatku straciła napastnika (kontuzji kostki) i w kolejnym meczu nie dała rady Szwecji (kl. 1b), przegrywając 2:0. Anglia skończyła mistrzostwa w fazie grupowej. Trójkolorowi natomiast zremisowali ze Szwedami 1:1 i z drugiego miejsca awansowali dalej.
1. Szwecja (kl. 1b) - 4 pkt. - awans
2. Francja (kl. 2c) - 2 pkt. - awans
3. Anglia (kl. 3a) - 1 pkt.
Ćwierćfinały
Grupa A i B
Rosja - Holandia 0:2
Niemcy - Grecja 1:0
Zarówno Rosja (kl. 3f), jak i Niemcy (kl. 3d) - faworyci - wygrali swoje mecze i awansowali, a Holendrzy i Grecy wyjechali do domu.
Grupa C i D
Włochy - Szwecja 3:1
Hiszpania- Francja 3:2
Tu też swoje mecze wygrywają faworyci – Włosi (kl. 2a) i Hiszpanie (kl. 3e).

Półfinały
Rosja - Niemcy 0:1
Włochy - Hiszpania 1:2
Finały
Mecz o pierwsze miejsce:
Niemcy (kl. 3d) – Hiszpania (kl. 3e) 1:3
Mecz o trzecie miejsce:
Włochy (kl. 2a) - Rosja (kl. 3f) 3:0
Ostateczne wyniki:
1 miejsce – Hiszpania (kl. 3e)
2 miejsce – Niemcy (kl. 3d)
3 miejsce – Włochy (kl. 2a)
4 miejsce – Rosja (kl. 3f).
Król strzelców:
1 miejsce: Damian Sosiński - Hiszpania (kl. 3e) - 6 bramek
2 miejsce: Przemysław Zieliński - Rosja (kl. 3f) - 5 bramek
3-5 miejsca: Filip Ściesiek Włochy (kl. 2a), Kamil Stanko – Niemcy (kl. 3d), Adam Terpiłowski – Niemcy (kl. 3d) - po 3 bramki
Sędzia główny: mgr Krzysztof Waszkiewicz
Kierownik zawodów: mgr Mariusz Czerniejewski