Szkolna Wycieczka Do Londynu

15-03-2014

W dniach 9-15 marca 2014 r. uczniowie I LO w Legnicy z klas Id, Ia, Ib, Ie i IIb uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Londynu.

Spędziliśmy niesamowity tydzień we wspaniałej atmosferze dobrej zabawy, której sprzyjała wymarzona wręcz pogoda. Wyjazd okazał się potrójnie udany: po pierwsze zobaczyliśmy najciekawsze zabytki i miejsca Londynu i okolic, mieliśmy okazję przetestowania znajomości języka angielskiego w różnych sytuacjach, a także zaskoczyła nas wielokulturowość stolicy Wielkiej Brytanii. Na ulicach, w muzeach czy restauracjach słychać wszystkie języki świata. Ciekawą niespodzianką okazało się to, że rodziny u których mieszkaliśmy, chociaż z obywatelstwem brytyjskim, pochodziły z różnych państw świata, co było kolejną okazją do poznania innych kultur i zwyczajów.

Głównym celem naszego wyjazdu było poznanie miasta, a oto, co widzieliśmy:

Poniedziałek:zaraz po przepłynięciu promem do Dover, udaliśmy się do Canterbury, następnie odwiedziliśmy Obserwatorium Królewskie w Greenwich, Muzeum Historii Naturalnej oraz Muzeum Nauki, po czym udaliśmy się na pierwsze spotkanie z rodzinami, które gościły nas przez 4 kolejne noce.

Wtorek: dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, a następnie w dzielnicy City zwiedziliśmy Muzeum Londynu, Katedrę Św. Pawła, a także, robiącą ogromne wrażenie, twierdzę Tower of London. Dzień zakończyliśmy spacerem do Doków św. Katarzyny.

Środa: na początek British Museum, czyli ujęcie historii całego świata w jednym miejscu, a następnie to, co wprawiło nas w nieopisaną euforię, czyli wizyta w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogward, a tak naprawdę w studiu Warner Bros., pokazującym wiele elementów scenografii z filmów o Harrym Potterze.

Czwartek: rano widoczność była ograniczona przez mgłę, ale gdy tylko dotarliśmy do zamku w Windsorze, znów zaświeciło słońce. Pogoda dopisała również podczas wizyty w Oxfordzie, gdzie absolwent I LO, a aktualnie student tego sławnego Uniwersytetu, Marcin Krzemień, opowiedział nam jak wygląda tu życie, nauka i odpowiedział na nasze pytania. Znalazł się też czas na zakupy w oksfordzkim Primark'u.

Piątek: już od samego rana było niesamowicie, kiedy to nie autokar, ale metro dowiozło nas na miejsce zwiedzania. Rozpoczęliśmy spacer od Katolickiej Katedry w Westminster, zobaczyliśmy budynki Parlamentu oraz wizytówkę miasta, wieżę z dzwonem Big Ben. Po chwili odpoczynku na trawie w St. James’s Park, kontynuowaliśmy nasz spacer od Pałacu Buckingham, The Mall aż do Trafalgar Square i National Gallery. Znalazł się jeszcze czas na zakup pamiątek na Picadilly oraz posiłek na Leicester Square. Mieliśmy też okazję zobaczyć, jak w piątek wieczorem bawi się Londyn na Covent Garden. Stamtąd udaliśmy się już do autokaru i przejeżdżając przez oświetlony Tower Bridge, żegnaliśmy się z Londynem.

Wszyscy uczestnicy wycieczki pragną podziękować pani Marcie – naszej pani pilot z Biura Podróży Travel Art za pokazanie nam całego uroku Londynu w wyjątkowy sposób, kierowcom autobusu, którzy świetnie radzili sobie z lewostronnym ruchem ulicznym, a przede wszystkim naszym nauczycielom, bez których ta wycieczka nie doszłaby to skutku. Wielkie podziękowania dla pana Piotra Widziewicza, pana Wojciecha Jaśkiewicza i pana Zbigniewa Masłowskiego. Mamy nadzieję, że to nie był nasz jedyny wspólny wyjazd.

Dodał*: Kamila Gołąb