Wojska Sowieckie w Polsce 1945-1993

26-11-2013

W dniu 26 listopada 2013 r. klasa 1 b humanistyczno-prawna oraz 29 uczniów z klas humanistycznych (2b, 2e, 3b), którzy reprezentują szkolny oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego - uczestniczyli w Konferencji Naukowej „Wojska Sowieckie w Polsce 1945-1993”.

Młodzież naszej szkoły wysłuchała wielu wykładów w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym PWSZ im. Witelona w Legnicy:

- „Armia Czerwona i polski ruch komunistyczny jako instrumenty polityki Związku Radzieckiego wobec Polski i Polaków w czasie II wojny światowej” – prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski (z Legnicy)

- „Rola i zadania Północnej Grupy Wojski Armii Radzieckiej w Polsce” – dr Paweł Piotrowski (z Wrocławia)

- „Wojska radzieckie w Polsce w latach 1945-1993. Skład, rozwój organizacyjny, potencjał bojowy” – dr hab. prof. ndzw. Jerzy Kajetanowicz (z Częstochowy)

- „Konsekwencje wycofania jednostek Armii Radzieckiej z Polski w latach 90. dla bezpieczeństwa narodowego Polski” – dr Agata Małecka (z Wrocławia)

- „Armia Czerwona/Radziecka na Pomorzu Nadwiślańskim 1945-1947. Wybrane problemy” – prof. dr hab. Mirosław Golon (z Torunia)

- „Polska administracja państwowa w Legnicy w pierwszych latach powojennych” - dr hab. prof. ndzw. Kazimiera Jaworska (z Legnicy)

- „Położyć kres łajdackiemu zachowaniu się żołnierzy rosyjskich. Armia Czerwona na Podhalu” – ks. prof. dr hab. Józef Marecki (z Krakowa)

- „Oficerowie radzieccy w Polskiej Marynarce Wojennej i ich wpływ na jej rozwój od 1945 do 1991 r.” – prof. dr hab. Jerzy Będzimirowski (z Gdyni)

- „Wojsko Polskie w Układzie Warszawskim w latach 1955-1991. Archiwalia UW – stan i postulaty badań nad jego dziejami” – dr hab. prof. ndzw. Zdzisław Jagiełło (z Wrocławia).

Ostatni wysłuchany przez uczniów referat prezentowany był w języku obcym, wygłosił go ks. dr Peter Borza - pracownik naukowy Uniwersytetu w Bratysławie (Słowacja).

Młodzież obejrzała również wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „W objęciach Wielkiego Brata”.

Dodał*: Jan Tabor