„Antypolska akcja” OUN i UPA Bandery

11-10-2013

W dniu 4 października w auli I LO w Legnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy; „Antypolska akcja” OUN i UPA Bandery/rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich

Uroczyste otwarcie nastąpiło o godz. 14:00 . W auli spotkali się uczniowie, pedagodzy z dyrektorem Panią Haliną Tamiołą, studenci, „seniorzy”, którzy przeżyli ukraiński pogrom oraz zaproszeni goście z Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Legnicy: prezes Wacław Szetelnicki, wiceprezesi: Stanisław Dąbrowski, Kazimiera Jaworska, Joanna Piskorska – Gomoliszek. Okolicznościowy wykład wygłosił pracownik naukowy Oddziału IPN w Krakowie ks. prof. dr hab. Józef Marecki. Ponadto głos zabrali: prezes legnickiego Oddziału PTH oraz przedstawicielka ocalałych z ludobójstwa.

Wystawę zorganizowano z okazji 70 rocznicy rozpoczęcia eksterminacji Polaków na Wschodzie, którzy musieli zginąć, często w okrutny sposób, za to, że byli Polakami. Kuratorem wystawy jest Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Legnicy oraz Sekcja Młodych Oddziału PTH istniejącego przy I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.

Wyjątkowość tej wystawy, przygotowanej i eksponowanej przez Oddział Lubelski IPN, polega na wykorzystaniu przede wszystkim materiału i źródeł archiwalnych strony ukraińskiej i rosyjskiej. Często spotykamy się z wypowiedziami współczesnych historyków ukraińskich, zawierającymi nieprawdziwe informacje o celowym i zaplanowanym ludobójstwie narodu polskiego na Kresach II RP w latach 1943 – 1947, dokonywanym przez nacjonalistów ukraińskich. Znacznie zaniżana jest w tych przekazach liczba ofiar przede wszystkim po stronie polskiej, a nawet podawana i upowszechniana jest fałszywa informacja, że to Polacy byli agresorami, a nie ofiarami. Ponadto, często zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie podważają ustalenia polskich historyków i prokuratorów z pionu śledczego IPN. Dlatego eksponowana wystawa w auli I Liceum Ogólnokształcącego jest szczególna pod każdym względem, gdyż opiera się głównie na faktach i dokumentach ukraińskich i rosyjskich. Oprócz prezentacji ikonograficznej przytaczane są fragmenty instrukcji wydawanych przez OUN-UPA oraz zeznań świadków. Jest rzeczą oczywistą, że w tych materiałach nie pojawiają się drastyczne zdjęcia dokumentujące sadystyczne mordy dokonywane na Polakach, gdyż jak już wcześniej wspomniano, materiały pochodzą głównie z archiwów wschodnich (np.: Kijowa, Lwowa, Moskwy). Jeżeli chcemy poznać rzetelny przekaz o wydarzeniach związanych z ludobójstwem Polaków na Wołyniu i Galicji oraz Małopolski Wschodniej sprzed 70 laty, wystarczy zapytać naszych dziadków lub po prostu wpisać odpowiednie hasło w wyszukiwarce internetowej, np. „Wołyń” , „ludobójstwo Polaków”, „rzeź wołyńska” itp. Można także sięgnąć do materiałów źródłowych wydawanych drukiem, zwłaszcza przez Lubelski Oddział IPN (prowadzący w dalszym ciągu śledztwo o ludobójstwie wołyńskim) lub Wrocławski i Krakowski Oddział IPN, albo zapoznać się z publikacjami Ewy Siemaszko lub Leona Popka dokumentujcymi faktograficzne martyrologium Narodu Polskiego.

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Lublinie.
Październik 2013 – miejsce ekspozycji: aula I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy
Godziny zwiedzania (w czasie funkcjonowania szkoły – z wyjątkiem sobót i niedziel)
Dodał*: Jan Tabor
Menu