Edukacja teatralna – „Wyzwolenia”

28-03-2019

W dniu 20 marca 2019 r. uczniowie z klas I B, I C, II B, III B obejrzeli w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy spektakl „Wyzwolenia”.

Informacja ze strony Teatru:

„(…) trzeba pamiętać, że od premiery Wyspiańskiego minęło przeszło sto lat. Świat wokół nas diametralnie się zmienił. Język Wyzwolenia – archaizujący, patetyczny, przeładowany metaforami – jest dla współczesnych odbiorców trudny do przyswojenia. Obrazy, które składają się na sztukę, przestały być czytelne; zamiast wzbudzać żywe emocje, budują dystans między sceną a widownią. Z tych przyczyn Magdalena Drab, utytułowana legnicka dramatopisarka (laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2017), pod kierunkiem reżysera Piotra Cieplaka przygotowała dla potrzeb inscenizacji w Teatrze Modrzejewskiej w pewnym sensie nowy tekst. Jest on oparty ściśle na konstrukcji Wyzwolenia, zawiera liczne fragmenty pierwotnego dzieła, ale ostatecznie tworzy nową autorską całość, odpowiadającą problematyce dzieła Wyspiańskiego we współczesnym ujęciu.”

Opiekunami uczniów byli: pani Agnieszka Selwat, pani Justyna Kuszek, pan Tomasz Dziurzyński.

Dodał*: Aleksander Łopusiewicz