Z wizytą w Krzeszowie i Jaworze

20-09-2013

20 września klasa 2 E (społeczno - prawna) wraz z opiekunami odbyła krótką, ale bogatą poznawczo wycieczkę po Krzeszowie i Jaworze.

O tym, jak naprawdę można poznawać sztukę




20 września był dla klasy 2e dniem bardzo twórczym i pracowitym, bo przeznaczonym na oglądanie i analizę najwybitniejszych przykładów sztuki barokowej na Śląsku.


Pierwsza część zajęć odbyła się w Krzeszowie - przepięknym, monumentalnym opactwie cystersów, które przypomina sezam wypełniony skarbami. Celem tej szczególnej edukacji było pełniejsze poznanie wyznaczników stylu barokowego w architekturze, rzeźbie i malarstwie, ukazanego w szerokich kontekstach kulturowych i historycznych (kontrreformacja, burzliwe dzieje Śląska, rola cystersów). Kościół św. Józefa, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to obiekty najwyższe klasy w sztuce polskiej i europejskiej.


Drugim punktem bogatego programu była niezwykła lekcja w Kościele Pokoju w Jaworze, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pobyt w tym miejscu pozwolił zrozumieć i dramatyczną historię tej świątyni, i to, jak pojmują wiarę i sztukę wyznawcy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.


Uczestnicy zajęć i ich opiekunowie - Tomasz Dziurzyński i Małgorzata Bakalus-Sławek - serdecznie dziękują Panu Dariuszowi Wędzinie, Dyrektorowi zaprzyjaźnionego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, który dzieląc się swa wiedzą, bardzo sugestywnie ukazał, jak sztukę można poznawać i rozumieć.


Dodał*: Jan Tabor
Menu