Dzień Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku w I LO

12-12-2018

11 grudnia 2018 r. I LO dołączyło do ogólnopolskiej akcji Fundacji DKMS „Komórkomania”. Pełnoletni uczniowie naszej szkoły mogli zostać potencjalnymi dawcami komórek macierzystych szpiku, rejestrując się w punkcie informacyjnym na terenie szkoły. Akcja prowadzona była przez koordynatorów Fundacji w godzinach 9.00-13.30.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmowało to tylko chwilę i polegało na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Rejestracja była całkowicie dobrowolna.

Działania te zostały poprzedzone akcją informacyjną polegającą na wysłaniu wiadomości do wszystkich uczniów klas trzecich, przygotowaniu plakatów i artykułów dotyczących działalności Fundacji DKMS oraz przeszczepów komórek macierzystych krwi, a także prelekcjami dla wszystkich klas trzecich, ilustrowanymi filmami Fundacji DKMS dotyczącymi procedury rejestracji w bazie potencjalnych dawców i oddawania komórek macierzystych do przeszczepów między niespokrewnionymi dawcami.

Ostatecznie w dniu 11 grudnia zarejestrowano 27 potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji o Fundacji DKMS oraz nowotworach krwi, wejdź na stronę internetową: www.dkms.pl

Szkolnym koordynatorem akcji była Aleksandra Smużniak z klasy I C we współpracy z Parlamentem Uczniowskim.

Opiekunem merytorycznym i współorganizatorem akcji była pani Agnieszka Nowak – nauczyciel biologii, wicedyrektor szkoły.

DKMS

Dodał*: Andrzej Szczerbiński