Humaniści poznają historię i sztukę Śląska

25-10-2018

5 października klasa II B – humanistyczna z edukacją medialną i prawną, pod opieką nauczycielki historii pani Joanny Piskorskiej-Gomoliszek i wychowawcy - Tomasza Dziurzyńskiego, odbyła naukową wyprawę do Krzeszowa i Jawora celem  poznania najdoskonalszych dokonań sztuki baroku na Śląsku i tłumaczących jej charakter kontekstów kulturowych i historycznych.

Pierwszym analizowanym obiektem był pocysterski kompleks klasztorny w Krzeszowie. Podczas zwiedzania bazyliki p.w. Matki Bożej Łaskawej i kościoła p.w. św. Józefa uczestnicy rozpoznawali cechy charakterystyczne dla baroku w architekturze, malarstwie i rzeźbie.
Wizyta w Kościele Pokoju w Jaworze pozwoliła zrozumieć nie tylko niezwykły charakter artystyczny tego unikatowego obiektu, ale też pogłębić wiedzę o fascynującej, burzliwej historii Śląska.
O wysoki poziom zajęć zadbał pan Dariusz Wędzina - historyk sztuki i jednocześnie dyrektor zaprzyjaźnionego z „Jedynką” Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, z której to szkoły brała też udział w tym objeździe grupa uczniów.

Dodał*: Łukasz Małecki