Ciekawa biotechnologia – GMO i komórki macierzyste

20-05-2017

W dniu 20 maja 2017 r. uczniowie z klasy 1c o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w wykładach z dziedziny biotechnologii.

Zajęcia odbyły się w Kampusie Grunwaldzkim na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach współpracy Uczelni z naszym Liceum.

W pierwszej części uczniowie wysłuchali ostatniego z cyklu „Ciekawa biochemia”, otwartego wykładu dr Marii Stasiuk - „Ze słońcem za pan brat, czyli czy warto spiec się na raczka” – poświęconego wpływowi promieniowania UV na organizm człowieka.

Dwa kolejne wykłady poświęcone były bardzo ważnemu w ostatnich latach tematowi genetycznie modyfikowanych organizmów, podczas którego uczniowie poznali argumenty za i przeciw GMO oraz komórkom macierzystym (znajdują coraz szersze zastosowanie w medycynie, a szczególnie w onkologii). Oba wykłady prowadził dr Zdzisław Wróblewski.

Zajęcia zdecydowanie poszerzyły wiedzę pierwszoklasistów z zakresu biotechnologii - dynamicznie rozwijającej się nauki biologicznej. Uczniowie mieli również okazję zwiedzenia uczelni i poznania pracowników naukowych.

Pobyt we Wrocławiu zakończył się spacerem po pięknym Ostrowie Tumskim.

Organizatorem wyjazdu i opiekunem uczniów była nauczycielka biologii - pani Agnieszka Nowak.

Dodał*: Kacper Królikowski