Teatr brytyjski na wielkim ekranie

15-12-2016

15 grudnia 2016 r. uczniowie kilku klas pierwszych i drugich naszej szkoły, w ramach cyklu „Royal Shakespeare Company w Multikinie”, zasmakowali brytyjskiej gry aktorskiej, uczestnicząc w emisji sztuki Williama Szekspira pt. „Król Lear” we Wrocławiu.

Prezentacja jednej z najbardziej pesymistycznych tragedii to niecodzienny widok na ekranach kin. Z tym większym zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl nagrywany podczas przedstawienia „na żywo” z ;udziałem publiczności. Dzięki temu sami mogliśmy się poczuć jak widzowie teatru w Stratford-upon-Avon, rodzinnym mieście wielkiego poety.

„Król Lear”, jak przyznał sam reżyser we wstępie, nie jest sztuką najprostszą dla publiczności, a co dopiero do odegrania przez aktorów. Tytułowy bohater, wierząc w lojalność potomstwa, powierza córkom władzę w państwie. Do końca pewien swojej pozycji, zostaje jej jednak pozbawiony. Wraz z utratą tego, co dla starca najważniejsze, ogarnia go szaleństwo. Słowne zapewnienia o miłości dzieci przyniosłe zgubę dla królestwa.

Czarną wizję Szekspira odkrywaliśmy dzięki opiece nauczycieli: pani Anny Zasławskiej, pani Wioletty Grosickiej i pana Piotra Widziewicza.

Dodał*: Filip Knefel